Küratoryel

-

Beykoz Kundura’nın eski kazan dairesi ve bazı antrepoları çeşitli kültür sanat alanlarına dönüştürülüyor. Bizler bu değerli mekanların kültürel yönetim modeli üzerine çalışıyoruz; kaliteli, sürdürülebilir, özgün içerikler ve yapımlar gerçekleştirerek bu mekanların değerlerini artırmayı hedefliyoruz.

Daha fazla bilgi almak ve bizlerle çalışmak isterseniz, lütfen irtibata geçiniz.

 

 

 

Beykoz Kundura Restore Film Günleri

Beykoz Kundura tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Beykoz Kundura Restore Film Günleri 5-13 Ağustos 2017 tarihleri arasında dünya sinemasından klasiklerin restore edilmiş kopyaları ve arşivlerde saklı kalmış, yeniden keşfedilen filmleri İstanbullu sanatseverlerle buluştu.

Organizasyonunu Lita Yapım Evi’nin üstlendiği etkinlik İstanbul Sessiz Sinema Günleri işbirliği ile gerçekleştirildi. Programda Beykoz Kundura'nın geçirdiği dönüşüme uyumlu bir biçimde temasında fabrika bulunan; hafıza, arşiv, yeniden kullanım ve hayata geçirme kavramlarıyla uyum sağlayan filmler yer aldı.

 
 
 

Beykoz Kundura Film Günleri

KUNDURA’DAN ÇIKIŞ YOK!

Beykoz Kundura’nın sinema dünyasına geçtiğimiz yaz Restore Film Günleri ile giriş yaptık. Restore edilen eski bir fabrikada, açık havada restore edilen sinema klasiklerini seyrettik. Bu kez Beykoz Kundura’nın soğuk lodosunun sertliğinden, loş sokaklarından ilham aldık ve kar, kâbus ve mahsur kalma temalarından yola çıktık. Kendi türünün en iyilerinden üç başyapıt, eski fabrika çalışanlarının bir dönem sinema olarak kullandığı eski Lastik Revizyon binasında seyirciyle buluştu.

KARLAR ALTINDA KÂBUSLAR

Soğukta, karlar altında, ıssızlığın ortasında yahut kalabalığın içinde yapayalnız. Kar beyazın kâbusa dönüştüğü üç film. Hikâyeleri, dünyaları, türleri apayrı üç film. Bambaşka metinler ve birbirinden farklı anlatımlara sahip, farklı zamanlarda çekilen Cinnet, Şey ve Bugün Aslında Dündü filmlerini bir araya getiren şey kâbuslarındaki çıkışsızlık duygusu. Rocky dağlarında bir otel, Antarktika’da bir araştırma istasyonu, şehirden uzakta bir kasaba...Tek mekana sıkışan ve kar yüzünden mahsur kalan karakterler … Korku, bilim-kurgu ve komedi. Türler ayrı, karlar altındaki kâbuslar aynı.